| Processor | Intel Core i7-12700H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inch FHD Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3060 Graphics | |
| OS | Pop!_OS 22.04 LTS | |
| RAM | 8GB DDR4 3200MHz RAM | |
| Memory | 500GB PCIe Gen3 SSD | |
| Battery | 4 cell Lithium-Ion 54Wh Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | System76 Gazelle 15 |
|---|---|
| Model | Gazelle 15 |
| Price | Tk 169,830 |
| Brand | System76 |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Wi-Fi 6 |
|---|
| Display Type | FHD Matte Finish, 144Hz display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 0.94 x 14.15 x 9.37 (23.9 x 359.5 x 238 mm) |
|---|---|
| Body Weight | 4.52 lbs (2.05 kg) |
| Body Build | Light, durable aluminum chassis |
| Body Color | Black |
| Operating System | Pop!_OS 22.04 LTS Ubuntu 22.04 LTS |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-12700H |
| Generation | 12th Gen |
| Ram | 8GB DDR4 3200MHz |
|---|---|
| SSD Capacity | 500GB PCIe Gen3 SSD Up to Seq Read: 2400 MB/s, Seq Write: 1750 MB/s |
| Battery Type | Lithium-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4 cell 54Wh Battery |
| Battery Backup | Up to 7 hours |
| Audio | Internal Speakers, 2-in-1 Audio Jack (Headphone / Microphone), 1 x Microphone |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| USB | 1 x USB 2.0 1 x USB 3.2 Gen 1 (Type A) 1 x USB 3.2 Gen 2 (Type C) 1 x Thunderbolt 4 SD Card Reader |
| Made By | Denver |
|---|---|
| Other Features | Multi-Color Backlit Chiclet US QWERTY Keyboard |
So far so good
Display: 15.6 Inch FHD LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 8GB DDR5 5200 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-cell, 83Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB DDR6 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62.36WHr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inches 3.2k WQXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840H Processor
RAM: 16GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 4-Cell 99.99Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch WQXGA Display
Processor: AMD Ryzen 9-7940HS Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 76WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD anti-glare Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 64Wh, Lithium polymer Battery
Warranty: 3 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cells Polymer 54WH Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i7-1260P Processor
RAM: 8GB DDR4-3200 Crucial RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 73 Wh Li-ion battery flexible Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inches Full HD IPS Display
Processor: Core i7-10875H Processor
RAM: 32GB, 64GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-Bit
Battery: 6-Cell 91WHr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 inch FHD IPS 144 Hz Display
Processor: Intel Core i7-11800H Processor
RAM: 8GB DDR4-3200 Crucial RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Changeable Li-poly battery with 49 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-Polymer 99Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →